Tüm HABERLER
 • Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlar Konseyi Toplantısı Gerçekleştirildi.

  Üniversiteler Arası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi 2018 Yılı Genel Kurul Toplantısı, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ile çok sayıda dekan ve öğretim üyesi katıldı. Etkinliğin açılış konuşmalarında ERÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Karasu Gökçe, toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve fakülteleri hakkında bilgiler verdi. Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihal Kafalı da yaptığı konuşmada, konseyin çalışmalarını anlattı. Açılış konuşmalarının ardından etkinlik Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü tarafından hazırlanan mini konser ve büyük buluşma sergisi ile devam etti. Öğleden sonraki oturumda ise Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Sanat ve Tasarım Fakültelerinin öğrenci kontenjanlarının düşürülmesi, Güzel Sanatlar Fakültelerine bağlı Müzik Bölümlerinin Devlet Konservatuarları bünyesine alınması, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Sanat ve Tasarım Fakültelerinin Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümlerinin isim birlikteliklerinin sağlanması, komisyon teşekkülleri gibi konular görüşüldü. Sunumlar ile devam eden toplantı, 5 Mayıs Cumartesi günü sona erdi.

 • Kaymakam Çıtak’tan, Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne Başarı Dileği

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğü’nce düzenlenen ve küratörlüğünü Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fikri Salman ile Dr. Öğr.Üyesi Uğur Bakan ve Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Bakan’ın üstlendiği ‘Fotoğraflarla 15 Temmuz’ sergisinin açılışını gerçekleştiren Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak,  Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne ziyarette bulundu. Ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Turan Gökçe, Prof. Dr. Adnan Kaya ile akademisyenler de hazır bulundu. Kaymakam Çıtak, tasarımın günümüzde son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, altyapı çalışmaları hızla devam eden ve ağırlıklı olarak tasarım temalı bölümlerin yer alacağı İKÇÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne akademik hayatında başarılar diledi. Fakülte adına iyi dilekleri kabul eden Dekan V. Prof. Dr. Fikri Salman ise akademik kadro ve altyapı çalışmalarının hızla oluşturulmaya çalışıldığını, restorasyonu devam eden Mithatpaşa Yerleşkesindeki binanın da restorasyonunun sonuna yaklaşıldığını ifade etti. Prof.Dr.Salman, akademik personel takviyesi ve fiziki alt yapı çalışmalarının ardından birkaç yıl içinde öğrenci alımının gerçekleşeceği bilgisini de verdi.

 • İKÇÜ’de ‘İzmir Exlibrisleri Sergisi’

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin en genç fakültesi olan Sanat ve Tasarım Fakültesi, “İzmir-700 Etkinlikleri” kapsamında hazırladığı, İzmir Exlibrisleri Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturdu. İKÇÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Uğur Bakan’ın açtığı sergiyi, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Saffet Köse, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Fikri Salman, İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Muhsin Akbaş gezdi. Yrd.Doç.Dr.Uğur Bakan, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Saffet Köse’ye Exlibris Sanatı ile ilgili bilgi vererek sergide yer alan eserlerini tanıttı. Prof.Dr. Köse ayrıca fakültenin resim atölyesini de gezerek; İKÇÜ’nün en genç fakültesine başarılı bir akademik hayat temennisinde bulundu. İzmir Exlibrisleri Sergisi, Tıp Fakültesi Anatomi Laboratuvarı Fuaye Alanı’nda 2 Ocak 2018 tarihine kadar açık kalacak.       Exlibris nedir?   Exlibris, kitabın sahiplik belgesi olarak tanımlayabileceğimiz, üzerinde kitap sahibinin ismi ile resim veya tipografik öğelerden oluşan, kitap kapağının içine yapıştırılan küçük boy, özgün grafik çalışmalardır. “…nın kitaplarından”, “…nın kitaplığından” anlamına gelen Exlibris, Latince kökenli bir kelime olup Türkçede de kullanılmaktadır. Kitapların iç kapağına yapıştırılan, üzerinde sahibinin isminin ve değişik resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalar, Avrupa’da 1400’lü yıllarda başladı. Kitabın kartvitizi ya da tapusu sayılan exlibris'e İngilizce ‘de ‘‘bookplate’’ denilmektedir. Exlibris, hem kitap sahibini tanıtıyor, hem de kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarıyor ve kitapları hırsızlara karşı koruyordu.   Bu dönemde büyük ve değerli kitap koleksiyonlarına sahip Ortaçağ manastırlarında kullanılan exlibrislere baktığımızda, sembolik görüntülerin yanı sıra kitabı ödünç alan kişiye kitabı koruması için yapılmış ricalar, kitabı geri getirmezse de şu tür tehditler içeren sözler yazılıydı: 'Bu kütüphaneden kitap çalanın elindeki kitap yılana dönüşsün ve onu ısırsın. Felç olsun ve tüm organları parçalansın. Acıyla yalvarsın, bağışlanmak için ve tamamen çözülene kadar ıstırap çeksin. Kitap kurtları İçini kemirsin. Son olarak da cehennemin alevlerinde yanıp sonsuza kadar yok olsun!' Tarihçesi 15'inci yüzyıla kadar uzanan exlibrisin Türkiye'deki oluşumu ise 1960'lara dayanıyor. 1960'lı yıllarda Gazi Eğitim Enstitüsü'nde dönemin resim öğretmenleri öğrencilerine exlibris yaptırmışlar ancak o günlerden kalan özgün bir örneğe ne yazık ki rastlanmıyor. Dünyada exlibrisleriyle bilinen bazı sanatçılar ise Albrecht Dürer, Paul Klee ve Edvard Munch. İlk ve en eski exlibris örneğine M.Ö. 1400 yıllarında rastlanıyor. Açık mavi renk bir fayans üzerine yapılan bu örneğin Firavun III. Amenofis'in kitaplığına ait olduğu sanılıyor.

 • İzmir’in 700 Yılı Gülzâr-ı İzmir Konseri

  İzmir’in 1317’de Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından fethinin 700. yıldönümü münasebetiyle bir dizi etkinlik gerçekleştiren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, bunu “Gülzâr-ı İzmir” Konseriyle taçlandırdı. Fakültemiz müzik bölümü elemanları Öğr. Gör. Mücahit Yalçın Öztüfekçi ve Arş. Gör. Cem Çırak'ın öncülüğünde Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Klasik Türk Müziği Korosu ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun katkılarıyla hazırlanan konserde İzmir’in 700 yıllık birikimi sergilendi. Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel’in yönetiminde gerçekleştirilen konserde İzmirli bestekârların eserlerinden seçilen birbirinden değerli şarkılar icra edildi. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosundan Mehmet Güntekin’in İzmirli bestekârların birbirinden kıymetli eserleriyle Türk müziğine yaptığı katkı hakkında doyurucu bilgi aktardığı sunumuyla gerçekleşen konser, ayakta alkışlayan İzmirlilerden tam not aldı.  “İzmir’in 700 Yılı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen konser, plaket ve çiçeklerin takdim edildiği teşekkür töreni ile sona erdi.


Toplam 4
Başa Dön